Достапни линкови

logo-print
Демонстранти се собираат во главниот град на Јемен денеска на нова рунда протести преку кои се бара оставка на претседателот, јавија медиумите. Претседателот Али Абдула Салех, кој е на власт 30 години, до сега одбиваше да се повлече од функцијата. Инаку, вчера во немирите во земјата загинаа четворица а утрово од повреди починал уште еден од демонстрантите. Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изрази загриженост од ситуацијата во Јемен, осудувајки ги безбедносните сили за прекумерна употреба на сила.
XS
SM
MD
LG