Достапни линкови

logo-print

Проблем со реактор на нуклеарна централа во Јапонија


Нуклеарната централа во Фукушима

Нуклеарната централа во Фукушима

Еден од реакторите во централата во Фукушима има проблеми со системот за ладење. „Би сакал да ви кажам за третиот реактор. Функцијата за снабдување на вода до реакторот откажа, како што претпоставуваме дека е можно да се случи. Сега се обидуваме да го решиме ова, да го испуштиме притисокот од дизните и да пуштиме вода во контејнерот“ изјави денеска портпаролот на јапонската влада Јукио Едано.
Јапонската агенција за нуклеарна безбедност вчера ја оцени состојбата во централата со четворка, на скала од еден до седум. Единица е најнискиот скор, додека со седмица се претставува несреќа од типот на Чернобил.
XS
SM
MD
LG