Достапни линкови

logo-print

Локални избори во Русија


Премиерот Владимир Путин

Премиерот Владимир Путин

Денеска во Русија се одржуваат локални избори во 12 региони, од источниот дел на земјата до Балтикот. Изборите се сметаат за тест на силата на партијата Обединета Русија, на чело со премиерот Владимир Путин. Според првични извештаи, владеачката партија најверојатно ќе го задржи мнозинството во 12 регионални парламенти. Од друга страна, пак, анкетите покажуваат дека популарноста на Путин и неговата партија се намалува, поради загриженоста на гласачите за инфлација и други прашања.
XS
SM
MD
LG