Достапни линкови

logo-print

Арапската лига бара затворање на либијскиот воздушен простор


Арапската лига го повика Советот за безбедност при Обединетите нации да го затвори воздушниот простор над Либија, јави државната телевизија на Египет. Во извештајопт се додава дека државите од арапскиот свет одлучиле да започнат комуникација со Либијскиот бунтовнички совет кој се наоѓа во градот Бенгази. Состанокот на Лигата се случува по средбата на лидерите од Европската унија, на која во петокот се постигна согласност за разгледување на сите начини за присилување на Моамар Гадафи да отстапи од лидерската позиција.
XS
SM
MD
LG