Достапни линкови

logo-print

Лидерите на арапските земји ќе дискутираат за Либија


билборд со ликот на либијскиот лидер Муамар Гадафи

билборд со ликот на либијскиот лидер Муамар Гадафи

Лидерите на арапските држави денеска во Карио би требало да дискутираат за можни реакции на кризата во Либија. Меѓу предлозите кои ќе се разгледуваат на средбата се и затворањето на воздушниот простор над северноафриканската земја, како и формално признавање на бунтовничкото движење во градот Бенгази. Состанокот на Лигата на арапски држави се случува по средбата на лидерите од Европската унија, на која во петокот се постигна согласност за разгледување на сите начини за присилување на Моамар Гадафи да отстапи од лидерската позиција.
XS
SM
MD
LG