Достапни линкови

logo-print

Европа усвои план за справување со должничката криза


Лидерите од Еврозоната денеска во Брисел се согласија за зајакнување на фондот за спас од задолженост и подобрување на координацијата на економските политики. Tоа би требало да им помогне на економски послабите членки во Еврозоната да се справат со евентуални ефекти од задолженост. Претседателот на Европскиот совет Херман Вон Ромпуј рече дека денешниот договор би требало да се финализира на Европскиот самит кој започнува на 24-ти март годинава. Според претседателот, сето ова би требало да помогне во справување со кризите кои силно ги удрија Грција и Ирска и ја намалија довербата на инвеститорите во еврото.
XS
SM
MD
LG