Достапни линкови

logo-print

Во Брисел состанок за мисијата на НАТО во Авганистан


Министрите за одбрана на скоро 50 земји кои имаат свои војници во Авганистан денеска во Брисел расправаат за планот за трансфер на одговорноста за безбедноста во земјата врз авганистанските владини сили. Говорејќи на отворањето на состанокот генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека станува збор за клучен елемент во намерата на западните сили да ја намалат својата воена улога во Авганистан. На состанокот учествува и македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски. Македонија во моментот во мисијата во Авганистан учествува со 163 војници и друг персонал.
XS
SM
MD
LG