Достапни линкови

logo-print

Самит на Европската унија за Либија


Пред почетокот на состанокот на ЕУ во Брисел

Пред почетокот на состанокот на ЕУ во Брисел

Лидерите на Европската унија денеска во Брисел на состанок за кризата во Либија од каде што доаѓаат информации дека силите лојални на Моамер Гадафи го презеле од бунтовниците важниот нахтен центар Рас Лануф. Пред самитот францускиот претседател Никола Саркози и британскиот премиер Дејвид Камерон во заедничка изјава побараа од Гадафи да си замине од власт, а од Европската унија да го признае бунтовничкиот Национален совет како легитимен политички претставник на Либија. Тие дадоа поддршка на воените мерки за помош на бунтовниците, меѓу нив и воспоставување зона на забранети летови. На ова се противи Африканската унија која смета дека странската воена интеревенција ќе ја влоши ситуацијата.
XS
SM
MD
LG