Достапни линкови

logo-print

Дел од луѓето во Либија немаат пристап до хуманитарна помош


Либија

Либија

Официјални претставници на Соединетите Американкси Држави велат дека голем дел од граѓаните на Либија немаат пристап хуманитараната помоп што ја обезбеднува меѓународната заедница поради конфликтот на воените сили на лидерот Моамер Гадафи со антивладините борци. Заменик координатор за вона помош во ОН Кетрин Бранд изјави дека тешко се доаѓа до информации колкав е вакво е влијание на борбите врз хумнитераните потреби. Според досегашните податоци на ОН до сега од 250 илјади луѓе побегнале од земјата.
XS
SM
MD
LG