Достапни линкови

logo-print

Топали бара голем број меѓународни набљудувачи на избори во Албанија


Јозефина Топали

Јозефина Топали

Претседателот на албанскиот Парламент Јозефина Топали побара од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да упати што поглем број набљудувачи за локалните избори во Албанија закажани за 8 мај. Ваквото барање Топали го изнела на средба во Тирана со потпретседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, австрискиот пратеник Волфганг Гросрук пренесуваат новинските агенции.Таа изјави дека имајќи ги предвид политичките случувања во Албанија,многу е значајно изборите да бидат добро мониторирани . Во меѓу време, шефот на албанската држава Бамир Топи уште еднаш упати апел до политичките лидери за започнување дијалог, а локалните избори ги оцени како многу значајни.
XS
SM
MD
LG