Достапни линкови

logo-print

Нов круг преговори за деблокирање на политичкиот дијалог во Босна и Херцеговина


Политичките опоненти во Босна и Херцеговина се договорија да почнат нов круг преговори за да стават крај на институционалната криза, што трае веќе пет месеци, и да ја формираат новата влада, пренесоа новинските агенции. Пет месеца по парламентарните избори, оддржани во октомври, Босна и Херцеговина не е во состојба да формира влада заради разногласијата меѓу националистите и ненационалистите. Портпаролката на високиот претставник на меѓународната заедница во Босна, Лилјана Радетиќ, денеска соопшти дека страните се договорија да разговараат зад затворени врати, поздравувајки ја иницијативата за соработка.
XS
SM
MD
LG