Достапни линкови

logo-print

Протест на железничарите во Бугарија


илустрација

илустрација

Патничките возови во Бугарија денеска еден час не сообраќаа поради штрајкот на кој се приклучија 90 отсто од железничките работници на сите станици во земјата. Железничарите од утре најавија генерален штрајк и возовите нема да патуваат од 8 до 16 часот. Железничките работници штрајкуваат поради намалувањето на платите за 30 проценти и нивното замрзнување до 2013 година, согласно договорот со Светската банка. Според очекувањата на синдикатите, овој договор со Светската банка ќе доведе до отпуштање на околу 5.700 работници од бугарските железници
XS
SM
MD
LG