Достапни линкови

logo-print

Франција ги призна бунтовниците како претставници на интересите на либијскиот народ


бунтовници

бунтовници

Франција го призна бунтовничкиот Либијски национален совет како легитимен претстацвник на интересите на либијскиотр народ, соопштија денеска од канцеларијата на францускиот претседател Николас Саркози. Во соопштението се додава дека Франција ќе испрати свој амбасадор во Бенгази, каде што се наоѓа штабот на бунтовниците и ќе прими либијски пратеник во Париз. Франција е прва земја која ги признава бунтивниците како официјални претставници на либијскиот народ, потег кој се случува додека министрите за надворешни работи на Европската унија во Брисел разговараат за можни воени интервенции во северноафриканската земја како и можноста за затворање на воздушниот простор.
XS
SM
MD
LG