Достапни линкови

logo-print

Комитет на Конгрес на САД за радикализација на муслиманите


Комитетот на американскиот Конгрес денеска ќе одржи седница посветена на радикализацијата на некои членови ан муслиманската заедница во САД. Преседавачот Питер Кинг изјави дека е загрижен затоа што Ал Каеда се инфилтрирала и се обидувала да регрутира американци и муслимани за од внатре да вршат терористички напади.
Според Кинг муслиманските лидер не правеле доволно за да се спречи радикализацијата на младите. Муслиманските лидери пак ја осудија денешната сесија велејки дека се неправедно обвинети
XS
SM
MD
LG