Достапни линкови

logo-print

Вашингтон не притиска за промена на името


Марк Тонер

Марк Тонер

Американската политика е многу конзистентна во врска со прашањето за името. Ова го изјави портпаролот на Стејт Департментот Марк Тонер коментирајќи некои наводи во Скопје дека Вашингтон инсистирал на промена на името. ,,Американската политика е многу доследна и таа е дека до Македонија и до Грција е да ги решат нивните разлики околу прашањето за името. Ги поттикнавме двете страни да бараат можности да тргнат напред. Ниту амбасадорот Рикер, ниту кој и да е друг американски официјален претставник никогаш не се обидел да диктира како тие треба да го сторат тоа,, рече портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер кој притоа изрази надеж дека ќе се најде решение за спорот.
XS
SM
MD
LG