Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов достави предлог за нов гувернер на НБРМ


Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов

Димитар Богов, досегашен вицегувернер, е предлогот на претседателот Ѓорге Иванов за нов гувернер на Народна банка на Република Македонија на местото на Петар Гошев, чиј мандат истекува во мај. Предлогот, шефот на државата денеска го достави до Собранието кое го врши изборот на првиот човек на централната банка. Иванов решил да го предложи Богов по опсежните консултации со претставници на коморите, наставниот кадар и професорите на соодветните универзитети и факултети, како и со банкарите.
XS
SM
MD
LG