Достапни линкови

logo-print

Бунтовниците во Либија бараат затворање на воздушниот простор


повреден либијски бунтовник од градот Рас Лануф

повреден либијски бунтовник од градот Рас Лануф

Бунтовниците во Либија денеска испратија апел до меѓународната заедница за воведување забрана на надлетување на либијскиот воздушен простор, со цел да се стави крај на воздушните напади на лидерот Муамар Гадафи. Лидерите на бунтовниците во градот Бангази во источниот дел на земјата изјавија дека ги насочугваат нивните дипломатски напори кон затворање на воздушниот простор над северноафриканската земја. Од друга страна, во говор кој го пренесе државната телевизија, Муамар Гадафи изјави дека народот во Либија ќе земе оружје во раце доколку се донесе таква одлука. Според одредени проценки, повеќе од 1,000 луѓе загинале од почетокот на немирите во Либија.
XS
SM
MD
LG