Достапни линкови

logo-print

Турскиот премиер тврди дека не врши притисок врз медиумите


Реџеп Таип Ердоган

Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денска демантираше дека се обидува да ја задуши слободата на медиумите, откако западните влади и меѓународните групи за заштита на правата на медиумите изразија загриженост поради минатонеделното апсење на седуммина турски новинари. Тие се притворени под сомнение за поврзаност со ултранационалистичката организација „Ергенекон“, која е обвинета за подготвување на државен удар. Турските новинарски организации тврдат дека повеќе од 60 професионалци се во затвор и ја обвинуваат власта за покревање обвиненија без обезбедување доволно докази.
XS
SM
MD
LG