Достапни линкови

logo-print

Турскиот суд го спречи рушењето на споменик на пријателството со Ерменија


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот суд блокираше иницијатива подржана од премиерот Реџеп Таип Ердоган за рушење на статуа, поставена во знак на пријателството со Ерменија. Новинската агенција Анатолија јави дека судот во Ерзурум издал привремена наредба за сопирање на демолирањето на споменикот поставен во градот Карс, висок 30 метри. При посета на Карс во Јануари, премиерот Ердоган му рекол на градоначалникот дека споменикот, поставен во 2006 година, е „монструозен и треба да биде демолиран“.
XS
SM
MD
LG