Достапни линкови

logo-print

Кандидатите ги исполнуваат условите за претседател на ДИК


Собранието на Македонија

Собранието на Македонија

Сите седум пријавени кандидати ги исполнуваат условите за претседател на Државната изборна комисија, констатира на денешната седница Комисијата за избори и именувања на Собранието на Македонија. Претседателот на Собранието денеска листата треба да ја достави до СДСМ, која како опозициска партија што освоила најмногу гласови на последните парламентарни избори треба во рок од три дена да предложи кандидат. СДСМ најави дека органите на партијата ќе заседаваат денеска или утре по што ќе се знае кој ќе биде предложен за претседател на ДИК. Последен функцијата прв човек на ДИК ја извршуваше Александар Новаковски кој поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG