Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ ќе испрати набљудувачи во Белорусија


Протестите во Белорусија по претседателските избори

Протестите во Белорусија по претседателските избори

ОБСЕ соопшти дека ќе испрати набљудувачи во Белорусија на судењето на опозициските лидери и демонстрантите кои беа уапсени при немирите на протестите по спорните претседателски избори во земјата. Стотици луѓе, меѓу кои и неколку претседателски кандидати беа уапсени на протестите по гласањето на 19 декември на кои победи претседателот Александар Лукашенко. Судењата во Белорусија започнаа во минатиот месец. ОБСЕ најави дека четворица набљудувачи утре ќе пристигнат во Белорусија.
XS
SM
MD
LG