Достапни линкови

logo-print

ОН не гарантираат дека Иран не работи на нуклеарно оружје


Нуклеарната централа Бушер во Иран

Нуклеарната централа Бушер во Иран

Шефот на меѓународната агенција за атомска енергија при ОН Јукија Амано изјави дека тој не може да гарантира дека Иран не се обидува да конструира нуклеарно оружје. Амано на 35 членки на агенцијата им соопшти дека Техеран одбива да соработува со нив во истрагата за нивната нуклеарна програма. ОН воведоа санкции за Иран поради одбивањето да прекинат со збогатувањето ураниум.
XS
SM
MD
LG