Достапни линкови

logo-print

Турција жали за застојот во преговорите со ЕУ


Турскиот министер за надворешни работи ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави дека жали за застојот во преговорите за членство на Турција во ЕУ. Давутоглу побара од Унијата стратешка визија во одност кон Турција. Тој изрази разочараност за одлуката на ЕК која не даде препорака за отпочнување на разговори со Анкара за визната либерализација.Земјата и ЕУ не успеаа да отворат ново поглавје од преговорите во последните осум месеци, што е најдолг период од почетокот на преговорите од 2005 година.
XS
SM
MD
LG