Достапни линкови

logo-print

Француски грант за студија за термоелектрична централа во Битола


илустрација

илустрација

Министерство за економија и финансиии на Франција одобри грант од речиси половина милион евра за „физибилити“ студија за градење на термодинамична централа во Битола, соопшти француската Амбасада во Македонија. Одлука, како што стои во соопштението, е донесена по барање на заменик претседателот и министер за финансии, Зоран Ставрески и државната компанија ЕЛЕМ. Централата, како што е соопштено, ќе овозможи државата да ја намали енергетската зависност од странство.
XS
SM
MD
LG