Достапни линкови

logo-print

Собранискиот Спикер повторно со повик за координативна средба


Трајко Вељановски

Трајко Вељановски

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за денеска повторно свика координативна средба на која треба да се разгледаат предлозите за избор на претседател на ДИК, измените на Изборниот законик и на Законот за Судски совет и формирањето на привремена комисија за прегледување на Избирачкиот список.
Во саботата кандидатури за претседател на ДИК доставија актуелниот член на Комисијата Тања Алтанџиева и поранешниот пратеник и член на ДИК Борис Кондарко. Свои кандидатури доставија и двајца адвокати и еден правник.
Според најавите, не се очекува ниту денеска опозицијата да се врати во Собранието и да го прекине повеќенеделниот бојкот.
За 15 март претседателот на Собранието Вељаноски закажа седница на чиј дневен ред се изборот на претседател на ДИК и измените на Изборниот законик и на Законот за Судски совет и формирањето на привремена комисија за прегледување на Избирачкиот список.
XS
SM
MD
LG