Достапни линкови

logo-print

Жбогар во посета на Македонија


Словенечкиот министер за надворешни работи Самуел Жбогар од денеска па до среда ќе престојува во официјална посета на Македонија на покана од шефот на македонската дипломатија Антонио Милопоски, информираат од МНР. Жбогар, освен со совојот домаѓин , ќе се сретне и со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски. Се очекува на средбите да стане збор за билатералните односи, евроинтеграцијата на Македонија, како и за ситуацијата во регионот. Со Жбогар ќе допатуваат и словенечки бизнисмени кои ќе учествуваат на бизнис форум со претставници на македонската бизнис заедницата. Ова е втора посета на Жбогар на Македонија од почетокот годинава, откако во февруари беше во работна посета на Скопје
XS
SM
MD
LG