Достапни линкови

logo-print

Роберт Гејтс во ненајавена посета на Авганистан


 Американкиот секретар за одбрана Роберт Гејтс

Американкиот секретар за одбрана Роберт Гејтс

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс пристигна во главниот град на Авганистан Кабул во ненајавена посета. Тој пристигна во Авганистан, по инцидентот во кој загинаа 9 деца, при напади на НАТО силите. Меѓународните сили мислеле дека станува збор за бунтовници кои претходно ја нападнале воената база во провинцијата Кунар. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, му пренел на генарал Дејвид Петреус дека извинувањето не е доволно.
XS
SM
MD
LG