Достапни линкови

logo-print

Британскиот диломатски тим ја напуштил Либија


Опозицијата во Либија соопшти дека не сака да разговара со британските дипломати кои се приведени во Бенгази поради нелегален влез во земјата, јавува Франс прес. Опозицијата одбива да разговара со нив, заради начинот на кој влегле во земјата, и затоа што не ги знаат нивните намери и природата на нивната мсиија. Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хаг, пак, изјави дека дипломатите ја напуштиле Либија затоа што имале проблеми да воспостават контакт со опозицијата. Во соопштенитео на министерот се наведува дека дипломатите имале потешкотии , кои се сега успешно надминати и дека неговата земја има намера во догледно врем да испрати уште еден тим во Либија, кој ќе го зајакне дилајогот.
XS
SM
MD
LG