Достапни линкови

logo-print

Протести во Авганистан за смртта на девет деца


Стотици жители на Авганистан протестираат поради смртта на девет деца кои загинаа во хеликоптерски напад на НАТО на втори март годинава во источната провинција Кунар. Демонстрантите извикуваат „Смрт за Америка“ со фотографии од загинатите деца во раце.
Од НАТО за инцидентот соопштија дека децата биле погрешно идентификувани како бунтовници кои претходно ја нападнале воената база на Соединетите американски држави. Цивилните жртви се претворија во многу чувствителен проблем во Авганистан каде американските воени сили често се борат против талибанците и други бунтовници.
XS
SM
MD
LG