Достапни линкови

logo-print

Притворени новинари во Турција


протест на новинарите во Турција

протест на новинарите во Турција

Турски суд им одреди мерка притвор на двајца новинари за времетраењето на судски процес за наводен обид за рушење на власта. Турската новинска агенција „Анатолија“ јави дека двајцата новинари биле притворени поради тоа што се испитува нивна наводна инволвираност во заговор за рушење на власта на премиерот Реџеп Таип Ердоган во 2003 година. Осуммина новинари беа приведени во текот на минатата недела во врска со овој случај. Турската асоцијација на новинари проценува дека шеесетмина новинари се во затвор поради нивната работа.
XS
SM
MD
LG