Достапни линкови

logo-print

Построги критериуми за британски визи за студенти


Битанската влада не се откажува од планот за воведување построги критериуми за издавање визи за студенти од земји кои не се членки на Европската унија. Се размислува за ограничување на бројот на издадени визи како и воведување на построги тестови за познавање на англискиот јазик, соопштија денеска од британското Министерство за надворешни работи. Студентите сочинуваат две третини од мигрантската маса во Обединетото кралство и годишно кон економијата придонесуваат со 8 милијарди американски долари во форма на исплати за школарина и други трошоци. Лани повеќе од 300,000 визи беа издадени за студенти кои се школуваат во Британија.
XS
SM
MD
LG