Достапни линкови

logo-print

Почина придружникот на Че Гевара


Постер од Че Гевара

Постер од Че Гевара

Човекот кој го придружуваше кубанскиот левичарски револуционер Че Гевара на неговата легендарната мотоциклистичка обиколка на земјата во педесетите години ма минатиот век, почина денеска на 88 годишна возраст. Алберто Гранадо, доктор по потекло од Аргентина, осум месеци патуваше со Гевара, со кого ги документираше сиромаштијата и дискриминацијата меѓу населението. Патувањето, подоцна ги поттикна анти-капиталистичките погледи на Гевара а патешествието на двајцата моторциклости беше опишано во филм, изрежиран согласно записите во нивните дневници.
XS
SM
MD
LG