Достапни линкови

logo-print

Назначен нов министер за внатрешни работи во Египет


дел од поранешните министри од владата на Мумбарак

дел од поранешните министри од владата на Мумбарак

Нов министер за внатрешни работи е назначен денеска во Египет. Како што пренесува државната новинска агенција „Мена“, Генералот Масоур Ел Есави изјавил дека негов приоритет ќе биде подобрувањето на безбедноста низ земјата. Неговиот претходник, Хабиб Ал Адли вчера се појави пред судот, соочен со обвиненија за корупција, за кои тој се изјасни за невин. Про – демократските активисти бараат смена на сите министри на клучни ресори кои биле дел од владата на екс-претседателот Хосни Мумбарак, кој поради протестите во земјата, отстапи од функцијата на 11 февруари.
XS
SM
MD
LG