Достапни линкови

logo-print

Лидерска средба за регионот Нагорно Карабах


од денешната трилатерална средба

од денешната трилатерална средба

Лидерите на Ерменија Азербејџан и Русија денеска разговараа за рускиот регион Нагорно Карабах. По средбата во градот Сочои, претседателот на Русија Димитриј Медведев, азербејџанскиот претседател Илхам Алијев и претседателот на Ерменија Серж Саркисиан објавија заедничка изјава во која се вели дека целта на нивната средба била „решавање на сите контроверзни прашања на мирен начин“. Тројцата лидери се согласиле за спроведување на истрага за прекините на примирјето, поради кои лани загинаа дваесетмина војници.
XS
SM
MD
LG