Достапни линкови

logo-print

Рекордно поскапување на нафтата поради немирите на Блискиот Исток


Нафтата на светските берзи достигна рекордни цени во изминативе две години поради немирите во Либија и протестите во останатиот дел на Блискиот Исток. Цената на суровата нафта поскапе за 2,5 американски долари во петокот со што цената за барел нафта изнесува 104,42 американски долари. Станува збор за највисока продажна цена на светските берзи од септрември 2008 година. Поголемиот дел од погоните за производство на надфта во Либија се затворени поради немирите во северноафриканската земја.
XS
SM
MD
LG