Достапни линкови

logo-print

Забрането протестирање во Саудиска Арабија


Министерот за внатрешни работи на Саудиска Арабија забрани протести и маршови во земјата, јави државната телевизија. Безбедносните сили ќе ги користат сите мерки за да се справат со оние кои ќе го нарушат јавниот ред и мир, јави медиумот, пренесувајќи ја изјавата на министерот. Ваквите мерки се преземаат откако Шиитите, кои се малцинска група во Саудиска арабија, почнаа помали протести во источните провинции каде се произведува нафта.
XS
SM
MD
LG