Достапни линкови

logo-print

Протести во Оман


од минатонеделните протести во земјата

од минатонеделните протести во земјата

Нови протести избија во Оман во знак на незадоволство од економската ситуација во арапската земја, еден од клучните производители на нафта во регионот. Работници почнале со штрајк на нафтено поле во градот Хаима на 500 километри од главниот град Мускат. Тие бараат зголемување на државните инвестиции во земјата. Протести се случуваа во Оман минатата недела. Демонстрантите бараа нови враборувања и поглемо учество во политичките случувања во земјата. Едно лице загина во немирите. По тогашните демонстрации, владетелот на Оман, султанот Кабос Бин Саид, нареди 50,000 нови вработувања во јавните служби.
XS
SM
MD
LG