Достапни линкови

logo-print

Втор обид за освојување на градот Ал Завиах во Либија


демонстранти пред градот Рас Лануф

демонстранти пред градот Рас Лануф

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи го обиколија градот Ал Завиах во северозападниот дел на земјата, во втор обид да ги соборат анти-владините демонстранти кои се подготвуваат да ја бранат својата територија. Претходно, новинските агенции, повикувајки се на локални извори јавија дека при првиот обид, силите на Гадафи со тенкови и тешка артилерија не успеале да го освојат градот лоциран на 50 километри од Триполи. Во меѓувреме, ани-владините сили од источниот дел на земјата најавуваат пробивање од Рас Лануф, каде што се рафинериите за нафта, до главниот град на северноафриканската земја.
XS
SM
MD
LG