Достапни линкови

logo-print

Ивановски не поднесува оставка од функцијата уставен судија


Трендафил Ивановски

Трендафил Ивановски

Врховниот суд не ја прифатил жалбата на уставниот судија Трендафил Ивановски на одлуката на Управниот суд, а претходно и на Комисијата за лустрација дека тој бил поранешен соработник на тајните служби. Според Врховниот суд, Управниот суд донел законита одлука и нема повреда на постапките. Поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски денеска изјави дека нема да поднесе оставка од функцијата уставен судија. ,, Јас никогаш не прифатив, ниту ќе прифатам дека сум бил кодош, односно соработник на тајната полиција,, рече Ивановски.
XS
SM
MD
LG