Достапни линкови

logo-print

Новиот премиер на Египет на собирот во Каиро


Новиот премиер на Египет Есам Шараф денеска им се обрати на насобраните на каирскиот плоштад Тахрир. Военото раководство вчера го наименува Шараф како замена на Ахмед Шафик кој за премиер беше назначен од поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак. Протестите на плоштадот Тахрир продолжија и по отстранувањето на Мубарак од власт. Демонстрантите велат дека ќе го чекаат исполнувањето на другите нивни барања, вклучувајќи ослободување на политичките затвореници и укинување на воената состојба.
XS
SM
MD
LG