Достапни линкови

logo-print

Иванов очекува добра соработка со Соренсен


Новиот шеф на делегацијата на Европската унија во Македонија Петер Соренсен денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот Ѓорге Иванов. Притоа Соренсен изјави дека ќе ги вложи сите напори за да и помогне на Македонија за да ја оствари нејзината перспектива во Европската унија. Претседателот Иванов, од своја страна, изрази уверување дека за време на мандатот на Соренсен, Македонија ќе ги започне преговорите и ќе стане полноправна членка на Унијата. Притоа Иванов ја искажа подготвеноста на Македонија конструктивно да учествува во разговорите во рамки на ОН за надминување на спорот за името со Грција. ,,Но, за решение е потребна конструктивност и од другата страна. Истовремено, бараме и очекуваме еднаков и фер третман од ЕУ и земјите членки. Очекуваме позитивниот пример во интеграцискиот процес од нашиот регион да биде применлив и во нашиот случај,, рече Иванов.
XS
SM
MD
LG