Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот Премиер одржа говор за убиениот христијански министер


Погребна церемонија за Шахбаз Бати

Погребна церемонија за Шахбаз Бати

Премиерот на Пакистан Јусуф Раза Гилани денеска на погребната церемонија на министерот Шахбаз Бати вети дека ке биде сторено се за одговорните да бидат доведени пред лицето на правдата. Полицијата ги блокира возилата околу црквата во Исламабад каде се одржува церемонијата.
Тој беше министер за малцински прашања и единствен христијанин во владата на Пакистан и беше убиен од исламски екстремисти. Ал Каеда и пакистанките талибанци ја прифатија одговорноста за убиството на Бати кој се противеше на контроверзните закони за богохулство. Премиерот Гилани во својот говор за министерот не ги спомна законот и Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG