Достапни линкови

logo-print

Во повеќе градови во Ирак започнаа анти владини протести


Демонстрантите се собираат во центарот на Багдад каде ирачките безбедносни сили забранија движење на возила поради планираните анти - владини протести поради корупција невработеност и сиромаштијата. Денешните протести кои се одвиваат и во други градови се наречени „Ден на Гневот“ со кој се одбележува една година по парламентарните избори. Во Ирак протести има цел месец, но најголеми беа минатиот петок кога 16 лица загинаа а 100 тина беа повредени.
Како резултат на протестите, три провинциски Гувернери и Градоначалникот на Багдад поднесоа оставка.
XS
SM
MD
LG