Достапни линкови

logo-print

Земјите од Вишеградската група со критики за Белорусија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Државите од таканаречената Вишеградска Група, заедно со Германија го критикуваа белорускиот претседател Александар Лукашенко за непочитување на човековите права. Министрите за надворешни работи од Полска, Холандија, Чешка, Словачка и Германија денеска имаа еднодневен состанок во Братислава, главниот град на Словачка. Групата го повика претседателот Лукашенко да ги ослободи политичките затвореници и да ги почитува фундаменталните човекови права.
XS
SM
MD
LG