Достапни линкови

logo-print

Чавез иницира посредување за конфликтот во Либија


Претседателот на Венцуела Уго Чавез разговарал со либијскиот лидер Моамер Гадафи за можноста од формирање блок на пријателски земји кои би помогнале во решавањето на кризата во Либија. Според идејата на Чавез, би бил формиран Комиет за мир, кој би посредувал меѓу режимот на Гадафи и бунтовниците. Не е познато кои земји би учествувале во ваквата иницијатива на Чавез, кој се смета за близок сојузник на Гадафи.
XS
SM
MD
LG