Достапни линкови

logo-print

Вашингтон ја испитува ситуацијата за интервенција во Либија


Роберт Гејтс

Роберт Гејтс

Борбите меѓу бунтовниците и силите лојални на Моамер Гадафи во Либија продолжуваат. САД во меѓувреме сигнализраа внимателност во врска со можноста за меѓународна воена интервнеција во Либија.
Секретарот за одбрана Роберт Гејтс изјави дека воспоставувањето зона за забранети летови над Либија значи акт на војна а тоа започнува со напад врз Либија. Белата куќа сепак соопшти дека ситуацијата за интервенција се проценува.
XS
SM
MD
LG