Достапни линкови

logo-print

Обединетите нации го осудија убиството на пакистанскиот министер


од местото на убиството во Исламбад

од местото на убиството во Исламбад

Шефот за човекови права при Обединетите нации Нави Пилај испрати апел до владата на Пакистан да ја подржи реформата на законите против богохулење, осудувајки го убиството на министерот за верски малцинства Шабаз Бати. Единствениот министер од христијанска вероисповед денеска беше застрлан во Исламбад. Пакистанските талибанци ја преземаа одговорноста за нападот.
XS
SM
MD
LG