Достапни линкови

logo-print

Нобеловец под притисок поради сомнениа за даночно затајување


Централната банка на Бангладеш соопшти дека го отпуштила нобеловецот Мухамед Јунус од работното место шеф на микрокредиторот „Грамен Банка“, по обвинувањата за нерегуларности во неговото работење. „Грамен Банка“, пак соопшти дека Јунус се уште е на раководното место на институцијата, позиција која седумдесет годишниот банкар ја има од 2000 година. Нобеловецот од лани е под засилен притисок од власта, откако во еден норвешки документарец се наведоа обвинувања за даночно затајување.
XS
SM
MD
LG