Достапни линкови

logo-print

Американски воени бродови пловат кон Либија


Два американски воени брода денеска минаа низ Суецкиот канал на нивниот пат до бреговите на Либија, каде што се зголемува хуманитарната криза по ескалирањето на пресметките меѓу антивладините сили и силите лојални на лидерот Муамер Гадафи. Соединетите држави предупредија на бегалска криза, со оглед на информациите дека околу 75 илјади луѓе пребегале од Либија во изминативе неколку денови. Во меѓувреме, силите лојални на Гадафи ја вратиле контролата врз клучната нафтена инсталација во Брега во близина на градот Аџдаби на истокот на земјата. Притоа се додава дека борбени авиони бомбардирале воено складиште. Имало силна експлозија и во главниот град Триполи, но засега не позната причината.
XS
SM
MD
LG