Достапни линкови

logo-print

Либија суспендирана од Советот за човекови права на ОН


Земјите членки на Светската организација синоќа ја суспендираа Либија од Советот за човекови права на ОН. Генералното собрание, во кое се претставници на 192 земји, едногласно го усвои предлогот на Советот за човекови права да го суспендира членството на Либија поради „ужасни и систематски кршења на човековите права“, изјави претседавачот на собранието Јозеф Дајс. Одлуката не ја исклучува Либија од Советот за постојано, но ја спречува да учествува се додека Генералното собрание не донесе одлука повторно да и додели полн статус.
XS
SM
MD
LG